Einstein a Fotografia

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, żył sobie pewien Pan, który powiedział tak:
“Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.” Nazywał się Einstein. Albert Einstein. Ale co to ma wspólnego z fotografią?

fot. Maura Ładosz

Wszystko. Bo wszystko, co spotykamy na naszej codziennej drodze, może być cudem. Na pierwszy rzut oka nierozpoznawalnym, zakamuflowanym w zwykłości powszechnych zdarzeń. Ale gdy spojrzy się na niego z innej perspektywy, na przykład przez wizjer aparatu, wtedy zaczyna się magia. Magia cudu powszedniego. Spokojnie, nie należę do żadnej sekty. I nie ma w tym, co piszę, żadnej ideologii. Jest tylko niemal codzienny (niemal – bo przecież każdy miewa chwile słabości, czyż nie?) zachwyt nad tym, co mnie otacza. Wielka radość, z każdym początkiem nowego dnia.

Fotografia ma poruszać. Może nie góry, ale ludzkie dusze. Skoro niewątpliwie jest artystyczną formą wyrazu, no… może z wyjątkiem fotografii rentgenowskiej, choć szczerze mówiąc ta jak żadna inna pokazuje prawdziwe, ludzkie wnętrze… to niewątpliwie stoją przed nią poważne zadania. Ale żeby je należycie wypełnić, musi wpłynąć na odbiorcę. A to już sprawa niezwykle trudna… a tylko trudne rzeczy są piękne i warte zachodu. Dla mnie uchwycenie tego nastroju, emocji, która pozwoli się komuś nad kadrem zatrzymać, choćby na ułamek sekundy, to wciąż arcytrudne zadanie. A jeśli już się uda, to ciągle rozpatruję to w kategoriach cudu. Zatem jeśli cuda się zdarzają, to… panie Einstein, wybieram drugą opcję. I tak właśnie żyję. A oczy szeroko otwarte.

Maura Ładosz

Maura Ładosz, scenarzystka telewizyjna, freelancer. Uczestniczyła w wielu warsztatach Akademii Nikona (m.in. „Piękna i Bestia”, „Fotoreportaż”, „Fotografowanie zwierząt drapieżnych”, „Pejzaż fotograficzny – sztuka i emocje”) oraz w fotoekspedycji Akademii Nikona do Namibii.

 
Grupa Akademii Nikona na Facebooku to miejsce dyskusji o szeroko rozumianej fotografii - wymiany informacji, porad natury technicznej, sprzętowej, opinii na temat umieszczanych tam zdjęć.
Zapraszamy!
Nasza grupa na Fb to miejsce do dyskusji o fotografii.
Komentarze