Wyścigi, emocje i kapelusze!

Historia Gali Derby sięga dziewiętnastego wieku. Jest to najstarsza klasyczna gonitwa dla 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej. Od wielu lat jest to również impreza która przyciąga miłośników pięknych nakryć głowy. W tym roku Akademia Nikona została zaproszona do zorganizowania warsztatów podczas tej właśnie gali. Zaproszenie było dla nas dużym wyróżnieniem i postawiliśmy na temat jakim jest, może nietypowo na pierwszy rzut oka, Street Photo. Dlaczego akurat ten kierunek? Z moich obserwacji wynika, że to miejsce to przede wszystkim emocje towarzyszące gonitwom ogierów i klaczy, na które dokonuje się zakładów. Widzowie zyskują (lub tracą) pokaźne sumy, a na ich twarzach widać radość (lub złość). Na dodatek organizowany jest doroczny konkurs kapeluszy.

Na nasze warsztaty zgłosiła się grupa ulicznych zapaleńców, którzy dzielnie znosili kapryśną pogodę i próbowali przezwyciężyć nieśmiałość towarzyszącą fotografowaniu obcych osób. Zapraszam do obejrzenia galerii podsumowującej nasze warsztaty.
Michał Leja – prowadzący.

P.S. Dwie ostatnie fotografie mojego autorstwa łączą te same bohaterki – pani Bożena i jej wnuczka Wiktoria (schowana za plecami babci) zostały sfotografowane przeze mnie w odstępie pięciu lat. Teraz chodząc z aparatem rozpoznałem je w tłumie i po miłej rozmowie i pokazaniu zdjęcia z 2013 roku poprosiłem o zapozowanie w tym samym miejscu i ten sam sposób. Sytuacja ta uświadomiła mi po raz kolejny jak ważna jest w fotografii życzliwość i rozmowa z drugą, nawet nieznajomą osobą. Ważna jest ta cywilna odwaga, która pozwala podejść i sfotografować drugiego człowieka, nawet dwa razy, nawet po pięciu latach.

fot. Patryk Artemniak

fot. Bogusław Wójcikiewicz

fot. Dagmara Sitek

fot. Magdalena Rusak-Kuptel

fot. Dagmara Sitek

fot. Dariusz Klujsza

fot. Bogusław Wójcikiewicz

fot. Kamil Oleksiuk

fot. Kamil Oleksiuk

fot. Kamil Oleksiuk

fot. Łukasz Kossuth

fot. Joanna Lachowska

fot. Joanna Lachowska

fot. Monika Domon-Berej

fot. Monika Domon-Berej

fot. Łukasz Kossuth

fot. Łukasz Kossuth

fot. Michał Leja

fot. Michał Leja

fot. Michał Leja

fot. Michał Leja

fot. Michał Leja

fot. Michał Leja – fotografia wykonana w 2013 roku

fot. Michał Leja – fotografia wykonana w 2018 roku

 
Grupa Akademii Nikona na Facebooku to miejsce dyskusji o szeroko rozumianej fotografii - wymiany informacji, porad natury technicznej, sprzętowej, opinii na temat umieszczanych tam zdjęć.
Zapraszamy!
Nasza grupa na Fb to miejsce do dyskusji o fotografii.
Komentarze