MACEDONIA – w środku bałkańskiego tygla

Michał Leja
Wykładowca

Michał Leja

Czas trwania:11 dni
Grupa: 6–8 osób
Kup

Podczas tej wyprawy odkryjemy niesamowitą kulturę Bałkanów. Będziemy mieć wiele okazji aby ją uchwycić w obiektywie aparatu. Weźmiemy udział w festiwalu „Galička Svadba”, oraz w warsztatach Street photo prowadzonych przez fotografa Akademii Nikona Michała Leję. Część fotoekspedycji spędzimy w naturze, w górach i Parkach Narodowych.

Macedoński
wehikuł czasu

Na południu półwyspu Bałkańskiego leży państwo, którego już sama nazwa przez wiele lat budziła kontrowersje – Republika Macedonii – bojkotowana przez sąsiadujących Greków, którzy uważają za swoje tereny starożytnej Macedonii (część z nich leży poza granicami ówczesnej Grecji). Obserwując historię krajów byłej Jugosławii odnosi się jednak wrażenie, że w bałkańskim kotle ciągle ktoś miesza…  Burzliwa historia Macedonii dała początek wyjątkowemu narodowi. Na niewielkim obszarze, 12-krotnie mniejszym od Polski, wymieszały się kulturowe wpływy starożytnych Macedończyków, Rzymian, Greków, Cesarstwa Bizantyjskiego, Słowian i Turków Osmańskich. Ten tygiel kulturowy ukształtował ludzi hardych, ale też takich, którzy cieszą się każdą chwilą i każdym promieniem macedońskiego słońca. Podczas fotoekspedycji pragniemy wyłonić nieoczywiste smaczki, przybliżyć kulturę i kraj, w którym ciągle dokonują się przeróżne zmiany. Historia Macedonii jest cały czas żywa i dlatego obecność tam daje nam wręcz reporterskie możliwości. 

Rytm podróży

Główną datę naszej podróży wyznacza niezwykły Festiwal „Galička Svadba” – w lipcu na dzień św. Piotra przypadają macedońskie zaślubiny i wesele. Tutaj będziemy gośćmi, ślubnymi fotografami i jednocześnie reporterami. Nasze fotografie podarujemy Parze Młodej w prezencie ślubnym.

Poza tym słowiańskim festiwalem Michał Leja poprowadzi warsztaty Street Photo w miastach, które odwiedzimy – Skopje, Ochryda i Bitola. Dowiemy się również jak fotografować z poszanowaniem życia klasztornego mnichów – polując na światło i odpowiedni moment w prawosławnym monasterze św. Jana Bigorskiego

Nie zabraknie także przyrody. Rozległe przestrzenie i góry będą nam towarzyszyły w drodze przez Parki Narodowe – Mavrovo i Galičica. Udamy się także do krainy magicznej i niedostępnej – Mariova, gdzie czas się zatrzymał. Księżycowe krajobrazy i wioski odcięte od cywilizacji będą okazją na złapanie niesamowitych kadrów.

Więcej informacji i zapisy na stronie organizatora

Macedonia

8–18 lipca 2020 r. Zobacz