KUBA w rytmie salsy i wierzeń Santerii

Czas trwania:14
Grupa: 6–10 osób
Kup

Kuba jakiej nie znacie

Na wschodzie Kuby czas zwalnia, a ludzie są bardziej otwarci i skupieni na radościach życia codziennego. Tutaj można rozegrać partię szachów na ulicy, zawitać do lokalnej szkoły tańca lub w uczestniczyć w ceremoniach Santerii. Warto zwolnić obroty i przeznaczyć czas na spotkania z lokalną społecznością poza utartymi szlakami, bez zgiełku i pośpiechu. 

Rytm podróży

Jeśli rytm, to właśnie ten, który pulsuje na ulicach miast i w wioskach na wschodzie wyspy. Od afro-kubańskich brzmień wygrywanych na bębnach, przez tumbę francesę i salsę tańczone w teatrach, po najbardziej znaną rumbę na Callejon de Hamel. To jest właśnie serce naszej podróży. W kadrach wyłonimy esencję ulicznego życia mieszkańców Hawany, tą złożoną z marzeń i pasji, ale i codzienności. Dalej wyruszymy na wschód, do malutkiej wioski, gdzie podczas obchodów święta Santerii oddamy się afro-kubańskim rytmom. Zapoznamy się z mieszkańcami Guantanamo popijającymi mocną kawę w kafejkach nasączonych dymem z cygar. Podążając dalej za muzyką, dotrzemy do Santiago de Cuba, gdzie damy się ponieść tanecznym rytmom. Będzie też coś dla ciała i coś dla duszy. Najpierw wypoczniemy na rajskiej plaży, gdzie to my staniemy się częścią pocztówkowego krajobrazu, a następnie zaczerpniemy z bogactwa możliwości fotografii w naturze. W okolicach Cayo Coco prywatną łodzią wyruszymy na spotkania z flamingami - prawdziwa fotograficzna uczta. Ta mnogość niewymuszonych i naturalnych sytuacji pozwoli na zrozumienie fotografowanej kultury i świadome działania w przygotowaniu dokumentacji fotograficznej.

W rytmie bębnów i wierzeń Santerii

Podczas celebracji wyznawcy Santerii śpiewają pieśni przy akompaniamencie lokalnych bębnów aby przywołać bóstwa (orisha), których obecność wróży dobrobyt. Nasze spotkanie z orishami odbędzie się w wiosce Honduras, która jest domem dla dużej społeczności afro-kubańskiej. Zawiązał się tutaj krąg El Cordon, który jest odpowiedzialny za podtrzymywanie więzi z bóstwami. 

Organizują oni co roku ceremonię Świętej Barbary (wcielenie bóstwa Shango), zachowującą charakter dawnych obyczajów, tak mało obecnych w okolicach Hawany. Dzięki zawartym przyjaźniom przewodniczki Soul Travel, Oli Gracjasz – nasza grupa ma bezpośrednie zaproszenie na to niezwykłe święto. Te relacje pozwolą nam na głębsze zrozumienie tematu oraz dialog ze społecznością, co na pewno przełoży się na nasze kadry.

Więcej informacji i zapisy na stronie organizatora

Kuba

29 listopada - 13 grudnia 2019 Zobacz