GRUZJA Kachetia i Tuszetia. Podróż wszystkimi zmysłami.

Michał Leja
Wykładowca

Michał Leja

Czas trwania:10 dni
Grupa: 6–10 osób
Kup

Dla kochających bogatą kulturę i proste tradycje ukryte w codzienności jej mieszkańców Gruzja jest destynacją obowiązkową: od starych kościołów zapomnianych w gęstych lasach i tych, na rozległych polanach w górach Kaukazu, przez soczyste pastwiska pełne stad owiec i kóz, po wieczorne supry i biesiady z widokiem na rozległe uprawy winorośli. 

Rytm podróży 

Kluczem do Poznania Gruzji jest chwilowy bezczas, dołączenie do miejscowych tradycji, rozmowy przy ogniu, brak pośpiechu. Wybraliśmy region Tuszetii, a wraz z nim podróż z pasterzami przez hale wysokiego Kaukazu. Wszystko po to, by być blisko mieszkańców, zrozumieć kulturę poprzez obserwację, przyjrzeć się niepowtarzalnym sytuacjom, a następnie oddać obrazem to, co poza słowem. Podróż podzielona jest na dwa etapy. Początkowo wyruszymy w rzadko uczęszczany, górzysty rejon Tuszetii. Tam przez kilka dni wysoko w górach będziemy uczestniczyć i obserwować codzienne życie pasterzy. Zamieszkamy z nimi na wiosce, odwiedzimy w górach na farmie, będziemy towarzyszyć w pracy. Drugą częścią Fotoekspedycji (z aparatem w dłoni) będą celebracje i ucztowania. Od uczestnictwa w święcie religijnym Mariamoba, przez tradycje jeździeckie, po pełne kosze dorodnych winogron i wieczorne biesiady oraz supry z Tamadą. 

Nie śpieszymy się. To światło wyznacza rytm tej fotoekspedycji, dlatego „wschód słońca” oraz „zachód słońca” to słowa klucze i oś tej wyprawy. Wiemy dobrze, że to, co stanowi esencję podróży i dobrej fotografii wydarza się pomiędzy otwartymi przestrzeniami dolin i wieczornymi promieniami opierających się o zbocza wysokiego Kaukazu. Ta mnogość niewymuszonych i naturalnych sytuacji pozwoli na zrozumienie fotografowanej kultury i świadome działania w przygotowaniu dokumentacji fotograficznej. Tylko naciśnięcie migawki dzieli ulotną chwilę od trwałego wspomnienia.

Święto Mariamoba

Czyli Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. To jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzi się w Gruzji 28 sierpnia. Ten dzień to dla Gruzinów czas na spotkania w ściśle rodzinnym gronie, przygotowanie posiłków i oczywiście biesiadowanie. W miejscowości Omalo suprę dodatkowo poprzedza wyścig młodzieńców na koniach, który mogą obserwować goście z zewnątrz. 

To wyjątkowe widowisko z pewnością przyniesie nam wiele dynamicznych kadrów. Podczas całej fotoekspedycji Michał Leja wprowadzi nas w tajniki dyskretnej pracy fotografa. Dowiemy się jak zagłębić się w interesujące nas tematy bez zakłócania naturalnych rytmów lokalnych społeczności.

Więcej informacji i zapisy na stronie organizatora

Gruzja

23 sierpnia - 1 września 2020 r. Zobacz