Portret niepowierzchowny
z Tomkiem Sikorą

Tomek Sikora
Wykładowca

Tomek Sikora

Czas trwania:2 dni
Grupa: 8–10 osób
Dostępny wkrótce
Kup

Bezcenna wiedza i spotkanie z wyjątkowym artystą. Tomek Sikora – doskonały zmysł fotograficzny, profesjonalizm, umiejętność pracy z żywym modelem – trudno wyobrazić sobie lepszego przewodnika po labiryncie fotografii, w której na pierwszym planie są emocje. Wystarczy chwila, by wywołać na czyjejś twarzy radość, złość czy smutek. Warto być na tę chwilę przygotowanym.

Cel warsztatów

Tematem warsztatów jest człowiek w fotografii użytkowej, głównie w reklamie i modzie. Przed Uczestnikami zostaną postawione zadania takie jak:

 • praktyczna realizacja własnego scenariusza w postaci sekwencji fotograficznej,
 • zbudowanie świadomości na temat relacji między fotografującym a fotografowanym, która zachodzi na planie fotograficznym. W tym celu każdy Uczestnik warsztatów znajdzie się podczas sesji po obu stronach aparatu.

Tomek Sikora, dzieląc się swoją wiedzą, postara się zainspirować tematem, by następnie poprowadzić każdego Uczestnika od pomysłu do realizacji zdjęć.

inset-tips

Przygotuj się

Obejrzyj wywiad z Tomkiem Sikorą,
Przeczytaj poradnik: Jak zrobiłem to zdjęcie.

Dla kogo?

Warsztaty skierowane są do miłośników fotografii: portretowej, aranżowanej, kreatywnej.

Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy lub cztery grupy (w zależności od liczby osób), w których opracują scenariusz typowego zdarzenia, np.: spotkanie czterech osób, ich rozmowa (pozytywne i negatywne emocje), śniadanie na trawie i inne. Dodatkowo uczestników prosimy o przywiezienie ze sobą swego ulubionego przedmiotu, który stanie się podmiotem reklamy np: okulary słoneczne, zegarek, telefon, aparat, T-shirt, spodnie, buty, rower, napój, książkę, nakrycie głowy itd.

Maska 720
Zero grawitacji

Program
zajęć

Teoria i praktyka

Pierwszego dnia – portret kreowany - opowiadanie o człowieku (poprzez kreację). Drugiego dnia – portret zbiorowy (kreowany/happening) wynikający z wykreowanego happeningu.

Dzień pierwszy
Przyjazd do 9:30

10:00 Omówienie założeń warsztatów. 
Podział na grupy i rozpoczęcie prac nad scenariuszami.
Przerwa na posiłek ok. godz. 13:00

15:00 Portret kreowany - opowiadanie o człowieku (poprzez kreację). Uczestnicy zmierzą się z zadaniem zilustrowania w portrecie dziesięciu emocji:

 • ośmielenie,
 • onieśmielenie,
 • zaskoczenie,
 • smutek,
 • nakręcenie,
 • znudzenie,
 • zdziwienie,
 • rozjuszenie,
 • zdegustowanie,
 • poruszenie.

Wieczorem analiza i ocena powstałych materiałów.

Dzień drugi
9:00–17:00

Portret zbiorowy (kreowany/happening) wynikający z wykreowanego happeningu. 

Realizacja scenariuszy w formie happeningu. W założeniu warsztatów każdy Uczestnik na zmianę fotografuje i jest fotografowany. W przypadku grupy czteroosobowej sesję realizujemy cztery razy (z rotacją reżysera–fotografa oraz aktorów).

17:00 Zakończenie zajęć. Wręczenie dyplomów, wyjazd.

Dlaczego warto?

 • Doświadczysz pracy w grupie i nauczysz się wykorzystywać jej potencjał w kreowaniu własnych pomysłów. 
 • Spędzisz dwa niezapomniane dni z Tomkiem Sikorą, podczas których będziesz mieć okazję przyglądać się, jak pracuje i inspiruje, tworząc sekwencje fotograficzne od A do Z.

Wspomnienia

Fotografia Kreowana
z Tomkiem Sikorą

Tomka Sikory nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Ten zasłużony fotograf to wulkan pozytywnej energii i głowa pełna szalonych pomysłów. Pomysły te są bardzo ważnym elementem procesu kreowania obrazów fotograficznych, zwłaszcza w specjalności Tomka – reklamie. Taki był też klimat zajęć masterclass, które odbyły się ostatnio.

Zobacz relacje z zajęć

Przygotowujemy terminy