Work in progress
z Wojtkiem Wieteską

Wojtek Wieteska
Wykładowca

Wojtek Wieteska

Czas trwania:2 dni
Grupa: 6–10 osób
Dostępny wkrótce
Kup

„Jest pewien rodzaj fotografii – dla każdego jedyny – który antycypujemy i wizualizujemy, który uruchamia w nas procesy twórcze. To my poruszamy się wokół fotografii – tych, które pozostają jeszcze niezrobione”.

Wojtek Wieteska, The Passenger is moving out, „DOC! Magazine” 7/2017.

To są pytania...

 • Czym jest dzisiaj fotografia? 
 • Jak możemy się wypowiadać i komunikować za pomocą fotografii? 
 • Jak świadomie posługiwać się fotografią żeby wyrazić to co widzimy i odczuwamy wokół nas?
 • Jak płynnie używać dostępnych i różnorodnych narzędzi fotograficznych?
 • Jak wkomponować fotografowanie w rytm naszego codziennego życia?
 • Jak uchwycić pomysł na fotografię, który mamy głowie?
 • Jak wcielić w życie zamiar fotografowania?
 • Jak zrealizować projekt fotograficzny?
 • Jak wybierać swoje fotografie?
 • Jak nadać wybranym fotografiom kształt wystawy, projekcji multimedialnej, publikacji czy książki autorskiej?
 • Jak odnaleźć i określić swój styl fotograficzny?
 • Jak poczuć się dobrym fotografem?

...które interesują mnie, odkąd fotografuję.

Zauważyłem też, że kwestie te nurtują również moich studentów, znajomych, przyjaciół czy profesjonalistów z różnych dziedzin. W czasie kilkudziesięcioletniej praktyki zawodowej, naukowej i artystycznej, dzięki zdobytemu doświadczeniu doszedłem do kilku odpowiedzi. Wszyscy posługują się fotografią na codzień i często zadają pytania. Doradzam im prywatnie, uczę ich w szkołach, jestem promotorem, kuratorem ich prac i wystaw. Niektórzy proszą mnie o współpracę w autorskich realizacjach.

Tematem Masterclass: „Od pomysłu i koncepcji do realizacji i ekspozycji fotografii” jest przejście przez cały proces kreatywnego tworzenia obrazu fotograficznego. Dotyczy on tej jednej fotografii, ale też i kolejnych, tak by w następstwie, wszystkie ułożyły się w spójną całość, jaką jest projekt, cykl.

Czego jeszcze nie wiesz o fotografii?

Czego nie potrafisz, a co by sprawiło, że fotografował(a)byś lepiej, bardziej świadomie, z poczuciem kontroli nad efektami końcowymi swojej pracy; tak, żeby fotografowanie było dla Ciebie przyjemnością i satysfakcją z dzielenia się wynikami swoich osiągnięć w tej dziedzinie z innymi?

Odpowiedź na to pytanie jest główną ideą Masterclass i sednem wszystkich, często różnych od siebie gatunków, konwencji i sposobów fotografowania. 

Głównym tematem zajęć jest człowiek i przestrzeń. Człowiek w przestrzeni i przestrzeń wokół człowieka, to inaczej rzecz ujmując: portret i krajobraz; spojrzenie człowieka w bliskim planie i martwa natura; architektura twarzy ludzkiej i fasada domu, w którym mieszka; ślad, gest człowieka w przyrodzie. Fotografując, utrwalamy te znaki i nadajemy im sens.

Program
zajęć

Od pomysłu i koncepcji do realizacji i ekspozycji fotografii

Masterclass odbywa się dwukrotnie (dwa oddzielone w czasie spotkania): 

 • zimowy, w styczniu,
 • i letni, w czerwcu.

Spotkania odbywają się w pracowni wykładowcy. Masterclass to czas na medytację nad przestrzenią, którą ma się w sobie dla Fotografii, dni spędzone tylko w wymiarze czasoprzestrzeni Fotografii.

Spotkanie nr 1

10:00 Początek zajęć 

Uczestnicy analizują swoje najmocniejsze i najsłabsze punkty w fotografowaniu. Rozwijają swoje umiejętności praktyczne, realizując sesje fotograficzne plenerowe i we wnętrzach naturalnych, z wykorzystaniem światła zastanego i wykreowanego. Pracują w trzech grupach, gdzie naprzemiennie obejmują funkcje fotografa i asystentów. Tematy wybierają spośród kilku proponowanych przeze mnie, według swoich preferencji. Wspólnie analizujemy efekty. Uczestnicy pierwszego spotkania wyjeżdżają z warsztatów z określonym indywidualnie tematem/pomysłem/koncepcją własnego projektu. 

14:00-15:00 Przerwa na lunch
19:30-20:00 Kolacja i koniec zajęć

Spotkanie nr 2
 

10:00 Początek zajęć 

Uczestnicy, którzy opłacili oba spotkania, w czasie drugiego pokazują swój projekt i pracują nad jego finalnym kształtem. Są to otwarte, wspólne panele dyskusyjne i pokazy/projekcje oraz samodzielna praca postprodukcyjna. 

14:00-15:00 Przerwa na lunch
19:30-20:00 Kolacja i koniec zajęć

Konsultacje on-line

Między pierwszym a drugim pobytem jest czas 6 miesięcy własnej pracy/fotografowania dla każdego z Uczestników. Czy w tym czasie ktoś pojedzie do Peru fotografować Indian, czy będzie fotografował w domu ustawione na stole martwe natury, jest jego wyborem. 

Istotny jest fakt, że w tym czasie może konsultować na bieżąco swoje twórcze pomysły i realizacje ze mną osobiście on-line. Upływ czasu i zmiana pory roku pomiędzy tymi dwoma spotkaniami to część procesu twórczego, do którego zapraszam tych, dla których fotografia to część ich osobowości, tej, którą chcą pokazać i podzielić się z innymi. Wyrazić siebie poprzez fotografię; poprzez fotografię powiedzieć co się myśli, czuje i widzi wokół siebie.

Wspomnienia

Work in progress – podsumowanie

Wojtek Wieteska – legenda polskiej fotografii – dołączył niedawno do grona wykładowców rodzimej Nikon School. Wojtek prowadzi masterclass pt. „Work in progress“, który składał się z dwóch zjazdów oddalonych od siebie o kilka miesięcy. W tym czasie każdy z uczestników realizował projekt fotograficzny…

Zobacz relacje z zajęć

Przygotowujemy terminy