Podlasie –
Szlakiem dawnego rzemiosła

Michał Heller
Wykładowca

Michał Heller

Czas trwania:2 dni
Grupa: 6–14 osób
Dostępny wkrótce
Kup

Lidia Popiel fotografuje rzemieślników w ich miejscach pracy we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. My zapraszamy Was do sfotografowania ludzi uprawiających ginące rzemiosła. Będziecie mogli przy użyciu profesjonalnego oświetlenia uwiecznić osoby wykonujące rękodzieło ludowe. Nauczycie się, jak malować światłem, by tworzyć niepowtarzalny klimat. Dowiecie się jakich błędów unikać aby powstały obraz nie był płaski, a zyskał trójwymiarowość.

Zapraszamy na malownicze Podlasie!

Zapraszamy w miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Odwiedzimy warsztaty garncarza, kowala, łyżkarza czy tkacza. Są to zawody, które odeszły już niemal zupełnie w niepamięć. Współczesne szkoły nie kształcą już takich fachowców, jest ich coraz mniej. Być może to jedna z ostatnich szans, by ich uwiecznić.

Będziecie mieli okazję sfotografować jednego z najaktywniejszych kowali na Podlasiu, który tworzy unikalne przedmioty użytkowe, jak i dzieła sztuki. Zawitamy do pracowni garncarskiej, w której na kołach garncarskich powstają naczynia tworzone według XVIII- wiecznej tradycji ręcznego wyrobu ceramiki siwej. Odwiedzimy ostatnią pracownię łyżkarską, w której za pomocą ręcznych narzędzi wytwarzane są chochle, karobki czy widelce.

Wejdziemy do tych warsztatów z nowoczesną technologią, aby przy użyciu różnych wariantów oświetlenia stworzyć magiczne fotografie. Fotografie, na których uwiecznicie piękno rzemiosła. Rzemiosła, które już niedługo może przestać istnieć.

 

Na zdjęciach

Twórcy ludowi
z Czarnej Wsi Kościelnej:

  • Mieczysław Hulewicz – kowal,
  • Paweł Piechowski – garncarz.

Dla kogo?

Warsztaty adresowane są do początkujących i średnio zaawansowanych fotografów. Zapraszamy chętnych niezależnie od wieku i marki posiadanego aparatu. Każdy Uczestnik będzie miał okazję indywidualnie porozmawiać z wykładowcą o fotografii, sprzęcie czy parametrach technicznych. Jeżeli będziecie mieli ochotę popracować innym aparatem, to zapraszamy do wypróbowania sprzętu z szerokiej oferty aparatów i obiektywów Nikona, które będą dostępne podczas warsztatów.

Program
zajęć

Tworzenie
magicznych fotografii
dzień pierwszy 9:00–20:00, dzień drugi 10:00–17:30

Warsztaty rozpoczynamy w Warsztatowni Czerwone Korale w Czarnej Wsi Kościelnej. W kuźni wykonamy portrety przy użyciu jednego źródła światła. Natomiast w pracowniach garncarskiej i tkackiej wykonamy edytorial składający się z portretu i zdjęć martwej natury. Czeka nas praca z jednym źródłem światła błyskowego i różnorodnymi modyfikatorami. 

Dzień pierwszy

  9:00–11:00 Poznajemy się i przeglądamy sprzęt jakim dysponujemy. Omawiamy kolejne etapy pracy i zasady oświetlania poszczególnych planów.
11:30–14:30 Zdjęcia w lokalizacji pierwszej - kuźni. Portret we wnętrzu przy użyciu jednego źródła światła - modyfikowane światło zastane.
14:30–15:30 Przerwa na regenerację i obiad.
15:30–17:30 Zdjęcia w lokalizacji drugiej - pracowni garncarza. Edytorial składający się z portretu i zdjęć martwej natury. Praca z jednym źródłem światła błyskowego i różnorodnymi modyfikatorami.
18:00–20:00 Omówienie zarejestrowanego materiału i elementy obróbki.

Dzień drugi 

10:00–12:00 Zdjęcia w lokalizacji trzeciej - warsztat tkacki. Edytorial składający się z wielu zróżnicowanych planów zdjęciowych. Praca z wieloma źródłami światła błyskowego.

12:30–14:30 Zdjęcia w lokalizacji czwartej - warsztat wyrobu łyżek, poszukiwanie zróżnicowanych planów. Praca ze światłem błyskowym.

15:00–16:00 Przerwa na obiad.

16:00–17:30 Omówienie zarejestrowanego materiału i elementy obróbki.

Po warsztatach...

  • Przede wszystkim docenicie pracę ludzkich rąk.
  • Poznacie zasady fotografowania z oświetleniem błyskowym.
  • Nauczycie się mieszać światło zastane ze światłem błyskowym.
  • Poznacie reguły tworzenia obrazów wymagających minimalnej postprodukcji w programach graficznych.
  • Na zawsze zatrzymacie w kadrze ginące zawody.

Nocleg

Informujemy, że cena warsztatów nie zawiera noclegu. Jeśli chcesz nocować w miejscu, gdzie odbędą się warsztaty, zapraszamy do kontaktu z Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie lub Ptasim Radio w Czarnej Wsi Kościelnej.

Planowane terminy

Podlasie

wiosna 2021 r.
990,00 pln
Daj znać