Fotoreportaż
z Tomaszem Tomaszewskim
czyli opowiadanie
historii obrazem

Tomasz Tomaszewski
Wykładowca

Tomasz Tomaszewski

Czas trwania:2 dni (16 godzin)
Grupa: 6–15 osób
Dostępny wkrótce
Kup

Reportaż fotograficzny wydaje się być tą formą wypowiedzi, która wytrzymała próbę czasu i choć już tak wiele zostało pokazane, ciągle pozostaje wiarygodnym, ciekawym, oryginalnym i wszechstronnym środkiem przekazu.

Warsztaty stacjonarne przeznaczone są dla entuzjastów, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat fotografii, opanowali zagadnienia techniczne i poszukują sposobów, aby wyzwolić się z prostego dokumentowania rzeczywistości, zastępując zwykłe zdjęcia fotografiami intrygującymi. Takimi, które prowadzą do refleksji, dają bodziec naszej wyobraźni wywołując wrażenie obcowania z obrazem oryginalnym i godnym zapamiętania, ułożonym w spójną czytelną wypowiedź.

Znajdziesz odpowiedzi:

 • Jak uczynić z fotografii inną formę naszego myślenia? 
 • Jak rozbudzić spontaniczność widzenia, aby rejestrowany obraz odzwierciedlał stan umysłu, aby fotografia określała nas i nasz stosunek do świata?
 • Jak w końcu ułożyć długi szereg zdjęć, aby jasno myśl wyrażały?

A także:

 • Jak sprawić, aby nasze fotografie przemawiały do odbiorcy, by je docenił i na długo zapamiętał?
 • Jak postępować, aby zdjęcia nie były jedynie zapisem potocznych doświadczeń, naturalnych faktów? 
 • Innymi słowy – jak patrzeć, aby zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość w oryginalny, intrygujący sposób?

Wiedza, która otwiera oczy

Zapraszamy na ekskluzywne zajęcia, podczas których znajdziecie odpowiedź na powyższe pytania i wiele innych. Ta propozycja powinna zainteresować każdego, kto rozumie istotę fotografii oraz docenia jej wizualną atrakcyjność. Prowadzi je profesjonalny fotograf, z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem współpracy z międzynarodowymi i polskimi tytułami prasowymi, w tym ponad dwadzieścia lat z „National Geographic Magazine”. Fotograf, który otwarcie dzieli się wiedzą i otwiera innym oczy.

Przed masterclass

Osoby zapisane na warsztaty prosimy o przesłanie na adres: tomaszewski@mac.com, przy użyciu aplikacji WeTransfer dziesięciu wybranych zdjęć pojedynczych lub takich, które stanowią zalążek reportażu tematycznego. Powinny one spełniać następujące techniczne wymagania:

 • format jpg,
 • dłuższy bok 3000px,
 • rozdzielczość 300dpi,
 • przestrzeń barwna Adobe RGB.

Dla kogo?

Dla każdego, kto chce świadomie fotografować i układać z fotografii spójne historie. Inspiracje: architektura, ulica, ludzie – to się przyda każdemu. Jak się posłucha Tomasza Tomaszewskiego – jak i czym fotografować – powstają bardzo dobre fotoreportaże, a często wielkie fotografie.

Program
zajęć

Praktyczne zajęciaDwa dni szkoleniowe w godzinach: 10:00-18:00

Masterclass pozwoli łatwiej uporać się z zagadnieniami, które raczej wcześniej niż później staną przed każdym entuzjastą fotografii. Są wśród wielu między nimi takie jak:

 • Co prowadzi do powstawania zdjęć dobrych, a właściwie tych najlepszych?
 • Jak rozumieć i rozumnie używać takich składowych obrazu jak, treść, forma i kompozycja, metafora, zagadka wizualna?
 • Jak powinien wyglądać warsztat pracy fotografa, jakiego sprzętu używać powinien, jakich obiektywów, jakich aplikacji do obróbki zdjęć?
 • Gdzie i jak poszukiwać tematów oryginalnych, ciekawych wizualnie i dających zadowolenie naszemu intelektowi?
 • Jak poszukiwać zdjęć najlepszych. Jak je wybierać, porządkować i układać, aby otrzymać czytelny przekaz?
 • Jakie funkcje powinna spełniać dzisiejsza fotografia, wiedząc jak dużo się w tej kwestii zmieniło od czasu jej wynalezienia?
 

Prowadzący


Masterclass prowadzi Tomasz Tomaszewski, dla wielu człowiek legenda. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Wykorzystuje swoje trzydziestoletnie doświadczenie w pracy dla największych tytułów prasy polskiej i światowej, w tym ponad dwadzieścia lat fotografowania dla magazynu National Geographic, doświadczenie zebrane podczas pracy jako juror konkursów fotograficznych, w tym trzykrotnie World Press Photo, oraz kilkuset przeprowadzonych warsztatów fotograficznych. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: "Stern","Paris Match", "GEO, New York Times", "Time, Fortune", "Vogue", "Die Zeit", "Elle". Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie  – inni ludzie tacy jak my, W Centrum,  Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

Wspomnienia

Fotoreportaż
z Tomaszem Tomaszewskim

Nowy Rok rozpoczął się z przytupem! Pierwszymi warsztatami były bowiem zajęcia z Tomaszem Tomaszewskim. Wyjątkowe, bo premierowe! Na nowej platformie można jeszcze bardziej zbliżyć się do Mistrza!

ZOBACZ RELACJE Z ZAJĘĆ

Przygotowujemy terminy