Webinar: Fotoreportaż
z Tomaszem Tomaszewskim

Tomasz Tomaszewski
Wykładowca

Tomasz Tomaszewski

Czas trwania:6 godzin
Grupa: 10–15 osób
Dostępny wkrótce
Kup

Jak powstają fotografie, które wszyscy pragniemy zapamiętać? Webinar przeznaczony jest dla entuzjastów, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat fotografii, opanowali zagadnienia techniczne i poszukują sposobów, aby wyzwolić się z prostego dokumentowania rzeczywistości, zastępując zwykłe zdjęcia fotografiami intrygującymi. Takimi, które prowadzą do refleksji, dają bodziec naszej wyobraźni wywołując wrażenie obcowania z obrazem oryginalnym i godnym zapamiętania. 

Webinar mistrzowski!

Jak sprawić, aby nasze fotografie przemawiały do odbiorcy, by je docenił i na długo zapamiętał? Jak postępować, aby zdjęcia nie były jedynie zapisem potocznych doświadczeń, naturalnych faktów? Innymi słowy – jak patrzeć, aby zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość w oryginalny, intrygujący sposób? To zagadnienia, którym będzie poświęcony nasz webinar mistrzowski. 

Zapraszamy na ekskluzywne zajęcia, podczas których znajdziecie odpowiedź na powyższe pytania i wiele innych. Ta propozycja powinna zainteresować każdego, kto rozumie istotę fotografii oraz docenia jej wizualną atrakcyjność. Prowadzi je profesjonalny fotograf, z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem współpracy z międzynarodowymi i polskimi tytułami prasowymi, w tym ponad dwadzieścia lat z „National Geographic Magazine”. Fotograf, który otwarcie dzieli się wiedzą i otwiera innym oczy.

Przed webinarem

Osoby zapisane na webinar prosimy o przesłanie na adres: tomaszewski@mac.com, przy użyciu aplikacji WeTransfer dziesięciu wybranych zdjęć pojedynczych lub takich, które stanowią zalążek reportażu tematycznego. Powinny one spełniać następujące techniczne wymagania:

 • format jpg,
 • dłuższy bok 3000px,
 • rozdzielczość 300dpi,
 • przestrzeń barwna Adobe RGB.

Dla kogo?

Dla każdego, kto chce świadomie fotografować i układać z fotografii spójne historie. Inspiracje: architektura, ulica, ludzie – to się przyda każdemu. Jak się posłucha Tomasza Tomaszewskiego – jak i czym fotografować – powstają bardzo dobre fotoreportaże, a często wielkie fotografie.

Program
zajęć

Wykłady i prezentacje Dwa bloki szkoleniowe: 10:00-13:00 i 14:00-17:00

Webinar będzie próbą poszukania odpowiedzi na pytania:

 • Co prowadzi do powstawania zdjęć dobrych, a właściwie tych najlepszych?
 • Jak rozumieć i rozumnie używać takich składowych obrazu jak, treść, forma i kompozycja, metafora, zagadka wizualna?
 • Jak powinien wyglądać warsztat pracy fotografa, jakiego sprzętu używać powinien, jakich obiektywów, jakich aplikacji do obróbki zdjęć?
 • Gdzie i jak poszukiwać tematów oryginalnych, ciekawych wizualnie i dających zadowolenie naszemu intelektowi?
 • Jak poszukiwać zdjęć najlepszych. Jak je wybierać, porządkować i układać, aby otrzymać czytelny przekaz?
 • Jakie funkcje powinna spełniać dzisiejsza fotografia, wiedząc jak dużo się w tej kwestii zmieniło od czasu jej wynalezienia?

  9:45 podłączanie uczestników
10:00-13:00 Cześć I 
                    Przerwa
13:40 podłączanie uczestników
14:00-17:00 Część II


Webinar zawierać będzie pokazy zdjęć i reportaży prowadzącego, ale także skupimy się na rzetelnej recenzji zdjęć uczestników.

Prowadzący


Webinar będzie prowadził Tomasz Tomaszewski, dla wielu człowiek legenda. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Wykorzystuje swoje trzydziestoletnie doświadczenie w pracy dla największych tytułów prasy polskiej i światowej, w tym ponad dwadzieścia lat fotografowania dla magazynu National Geographic, doświadczenie zebrane podczas pracy jako juror konkursów fotograficznych, w tym trzykrotnie World Press Photo, oraz kilkuset przeprowadzonych warsztatów fotograficznych. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: "Stern","Paris Match", "GEO, New York Times", "Time, Fortune", "Vogue", "Die Zeit", "Elle". Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie  – inni ludzie tacy jak my, W Centrum,  Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

Dlaczego warto?

 • Od Tomasza Tomaszewskiego możesz nauczyć się, jak realizować reportaż od A do Ż.
 • Zaczniesz stosować swój osobisty i oryginalny sposób widzenia fotograficznego.
 • Poznasz techniki fotoreportażu, skonsultujesz własne portfolio, z zestawu zdjęć uczynisz opowieść spójną, z czytelnym przesłaniem, czytelną myślą. 
 • Dowiesz się, w którym kierunku podążać. Przygotujesz się do samodzielnej pracy nad ambitnym i oryginalnym cyklem własnych zdjęć.

Wspomnienia

Miasta Polski
z Tomaszem Tomaszewskim

Cóż to było za wspaniałe święto koloru! W Kazimierzu Dolnym odbył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Uznaliśmy, że to wspaniała okazja do zorganizowania warsztatów z nikim innym jak z Tomaszem Tomaszewskim!

Zobacz relacje z zajęć

Wymagania techniczne

W celu prawidłowego i pełnego korzystania z naszych webinarów należy dysponować urządzeniem mającym dostęp do Internetu (zalecane połączenia przewodowe) wyposażonym w najnowszą lub poprzednią wersję przeglądarki internetowej. Technologia, którą dysponujemy umożliwia oglądanie webinariów na sprzęcie klasy PC oraz na urządzeniach przenośnych (smartfony, tablety):

 • komputery z systemem Windows (możliwość zabrania głosu i zadania pytania na czacie),
 • komputery z systemem Linux (możliwość zabrania głosu i zadania pytania na czacie),
 • komputery z systemem Mac OS (możliwość zabrania głosu i zadania pytania na czacie),
 • urządzenia przenośne z systemem iOS (możliwość zadania pytania na czacie),
 • urządzenia przenośne z systemem Windows (możliwość zadania pytania na czacie),
 • urządzenia przenośne z systemem Android (możliwość zadania pytania na czacie).

Dokument: Jak dołączyć do webinaru - krok po kroku.

Planowane terminy

Webinar

24 kwietnia 2021 r.
535,00 pln
Daj znać