Fotoekspedycja Akademii Nikona zmienia punkt widzenia

Co sprawia, że ludzie zdobywają góry, wyruszają w dalekie podróże, jeżdżą do egzotycznych krajów? Z jakich powodów decydują się na ekspedycje fotograficzne, które wymagają od nich zaangażowania czasu i energii? Dlaczego opowiadają o tym jak o przygodzie życia, która zmienia ich spojrzenie na rzeczywistość?

W poszukiwaniu poznania – siebie, innych i świata

Fotoekspedycja Akademii Nikona zmienia punkt widzenia

fot. Maura Ładosz

Poznaj samego siebie, a świat stanie przed tobą otworem.
Sokrates

Fotoekspedycje do dalekich, egzotycznych krajów, takich jak Tanzania, Islandia, Birma czy Nepal, to nie są komfortowe wczasy all inclusive. Ich uczestnicy muszą mieć powody, żeby wziąć udział w wymagającej i ambitnej wyprawie. Ci, którzy wspominają wyjazdy z Akademią Nikona, mówią, że były dla nich nie tylko okazją do nauki i wypoczynku. Szukanie własnego spojrzenia na świat – a na tym przecież polega istota fotografii – pozwala podróżnikom w pełni zrozumieć swoje miejsce na ziemi.

Praca nad poznaniem siebie procentuje uczuciem wolności, spokoju i szczęścia. Zrozumienie innych otwiera na prawdziwe, wartościowe relacje. Szersza perspektywa na świat pomaga lepiej żyć. Jacek, uczestnik fotoekspedycji do Bhutanu, pisze: „Bhutan przypomina i jeszcze dobitniej uzmysławia, że człowiek jest (tylko) integralną częścią ekosystemu, że nasze życie jest ściśle powiązane z rytmem przyrody, a każda ingerencja w ten proces na dłuższą metę oddala nas od szczęścia i spokoju”.

W poszukiwaniu wartości

Fotoekspedycja Akademii Nikona zmienia punkt widzenia

fot. Janusz Sytek

Myśleć to, co prawdziwe, czuć to, co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.
Platon

Fotografia to taka dziedzina sztuki, w której idealnie można wyrazić słynną platońską triadę – piękno, dobro i prawdę. W dobrym zdjęciu nie chodzi bowiem tylko o wrażenia artystyczne, lecz o dodatkowe wartości i przesłanie, które niesie ze sobą obraz. Nie jest tylko statycznym kadrem, ale całą historią.

Żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, który wydaje się nie mieć w sobie nic stałego. Globalizacja i masowe migracje ludzi prowokują do pytań – czy wartości europejskie, które wyznajemy, są nadal dla nas ważne? Jak żyją ludzie w innych częściach świata i jakie wartości są dla nich istotne? Czy jesteśmy gotowi na to, żeby otworzyć się na innych?

Ze wspomnień uczestników ekspedycji Nikona wynika, że dzięki udziałowi w wyprawie stawiają sobie te pytania na nowo. Uczą się otwartości i cierpliwości w rozumieniu innych systemów etycznych. Uświadamiają sobie wartości dla nich najcenniejsze. Jeden z uczestników fotoekspedycji, Zbyszek, mówi o tym w ten sposób: „To nie była wycieczka, to była nie tylko przygoda, ale to było coś więcej. To, co zobaczyło moje wnętrze, na zawsze zmieniło mój stosunek do życia. Obrazy, które wypełniły puste miejsca w mojej wyobraźni, sprawiły, że jestem wewnętrznie silniejszy”.

W poszukiwaniu najlepszego sposobu wyrażania emocji

Fotoekspedycja Akademii Nikona zmienia punkt widzenia

fot. Renata Zawadzka

Miarą prawdy jest uczucie.
Epikur

Fotografia to wyrażanie swoich emocji i komunikowanie się ze światem za pomocą obrazu. Jak ulepszać swój warsztat? Skąd czerpać inspiracje? Co robić, żeby lepiej rozumieć, uwieczniać i wyrażać uczucia?

Jedna z uczestniczek fotoekspedycji, Anna Hartman-Ksycińska, opowiada, jak uczyła się tego od wykładowcy: „Tomek Sikora z jemu tylko właściwym połączeniem kreatywności, entuzjazmu i empatii jest w stanie odkryć u każdego z uczestników nieprzeczuwane dotąd możliwości i zachęcić do ich eksploatowania. Szczególnie cenne były wieczorne spotkania warsztatowe, kiedy mieliśmy przyjemność uczestniczenia w namiętnych dyskusjach Tomasza i jego tureckiego kolegi po fachu – Timurtasa; były najlepszym dowodem na to, że fotografia jest sztuką wywoływania emocji”.

Fotoekspedycje Akademii Nikona to wyprawy do niezwykłych miejsc, połączone z intensywnym kursem fotograficznym. W tajniki warsztatu wprowadzają uczestników słynne osobistości z branży fotograficznej, jak: Anita Andrzejewska, Krystian Bielatowicz, Michał Korta,  Paweł Chara, Radek Polak, Tomasz Tomaszewski, Tomek Sikora.

Bardzo ważna korzyść z wyjazdu to również inspirujące spotkania z innymi ludźmi, którzy pasjonują się fotografią. Kontakty te nie zanikają po powrocie z wyjazdu. Często w ten sposób rodzą się długotrwałe znajomości i przyjaźnie na lata.

 
Grupa Akademii Nikona na Facebooku to miejsce dyskusji o szeroko rozumianej fotografii - wymiany informacji, porad natury technicznej, sprzętowej, opinii na temat umieszczanych tam zdjęć.
Zapraszamy!
Nasza grupa na Fb to miejsce do dyskusji o fotografii.
Komentarze

Jedna myśl nt. „Fotoekspedycja Akademii Nikona zmienia punkt widzenia

  1. Pingback: Fotoekspedycja Akademii Nikona zmienia punkt widzenia | I am nikon