Webinar:
Fotografia krajobrazowa

Paweł Duma
Wykładowca

Paweł Duma

Czas trwania:6 godzin
Grupa: 5–20 osób

Pejzaż to łatwy temat do sfotografowania? Bynajmniej! Dowiedz się, jak zaplanować zdjęcia, jakim sprzętem i akcesoriami się posługiwać. Poznaj zalety każdej pogody, naucz się znajdować dobre miejsca i wybierać właściwy czas na naciśnięcie spustu migawki.

Krajobrazy
to gotowe obrazy

Na tym webinarze zapoznasz się z podstawami wykonywania fotografii krajobrazowej. Mowa będzie zarówno o pejzażach naturalnych, jak i tych stworzonych przez człowieka. Omówione zostaną kolejne etapy powstawania tego typu zdjęć: począwszy od planowania, poprzez samo fotografowanie, wskazówki dot. edycji materiału i wydruku. Dowiesz się jak przygotować się na pracę w każdych warunkach pogodowych.

Fotografowanie krajobrazu jest niczym kojący balsam dla zabieganego współczesnego człowieka. Spokój, cisza to tylko pozory, bo sam krajobraz może być dynamiczny, szalony. Do udziału w tym webinarze zachęcamy każdego, kto choć raz zatrzymał się przy zdjęciu pejzażu i miał ochotę na więcej uczty dla oka. Program webinaru jest tak dobrany, abyś po jego ukończeniu mógł wykonać poprawne technicznie i wizualnie zdjęcia krajobrazowe. Dodatkowo nabędziesz umiejętności niezbędne przy wyborze prac i przygotowaniu ich do ekspozycji. Porady będą dotyczyć publikacji zarówno w internecie, jak i w formie wydruków. 

Program
zajęć

Wykłady 
i omówienie zdjęć
Dwa bloki po 3 godziny w dwa kolejne wieczory: 18:00-21:00

  • Krajobraz jako temat dla fotografa.
  • planowanie zdjęć krajobrazowych - czy to możliwe?
  • geografia dla fotografa
  • czy kicz może być piękny?
  • sprzęt: aparat i obiektyw - wybór i konfiguracja
  • statyw - najlepszy przyjaciel fotografa
  • Chcesz fotografować krajobraz ale nie wiesz jak?
  • Twoje zdjęcia krajobrazów wyglądają jak pocztówki?
  • Twoje zdjęcia krajobrazu niczym się nie wyróżniają?
  • Na zdjęciu wychodzi ci coś zupełnie innego niż widziałeś.
  • Jak uchwycić właściwy moment w fotografii krajobrazowej?

  18:00 - 21:00
  Blok teoretyczno - techniczny (3 godz.)


  17:45 podłączanie uczestników

 18:00 Co warto wiedzieć na początek?
Przywitamy się. Poznamy rodzaje krajobrazów i powody, dla których są one fotografowane. Porozmawiamy o świetle naturalnym, o pogodzie i wszystkim, co ma wpływ na fotografię w terenie.

19:00 Sprzęt i ekwipunek
Ta godzina poświęcona będzie wyposażeniu fotografa, sporo będzie o obiektywach i niezbędnych akcesoriach takich jak filtry. Nieco uwagi skupimy też na wyposażeniu osobistym, które nieco różni się od tego co zabiera zwykły turysta, gdy wyrusza na wycieczkę.

20:00 Temat i plan
Kolejną, trzecią godzinę spędzimy na szukaniu dobrych miejsc i bazując na rzeczywistych przypadkach i je zaplanujemy. Niektórzy to nazywają „studium przypadku”. Obędziemy podróż od równika po koło podbiegunowe. Będziemy nad morzem i w górach. Zawita do nas w postaci zdjęć każda pora roku.

21:00 koniec pierwszej sesji 

18:00-21:00
Blok zdjęciowy (studium przypadku 2 godz.)
Postprodukcja. Omówienie prac uczestników (1 godz.
)

17:45 podłączanie uczestników

18:00 Fotografujemy
Skonfigurujemy aparat. Poznamy specyfikę pracy lustrzanką i bezlusterkowcem. Trochę włączymy, ale też wyłączymy funkcje i tryby niepotrzebne a niektóre wręcz przeszkadzające. Pokażę specyficzny dla tej fotografii sposób obsługi aparatu i spojrzenia na świat. Poznamy jak dokładnie nastawić ostrość i głębię ostrości, aby uzyskać perfekcyjną jakość obrazu.

19:00 Techniki fotografowania i rozwiązywanie problemów. Od fotografa zależy jakimi technikami będzie się posługiwał,  czy to będą pojedyncze zdjęcia, może montaże wielu zdjeć, a czasem nawet HDR. Niektóre typy zdjęć opierają się na konkretnych założeniach technicznych, jak np długie czasy naświetlania. Na przykładach omówimy sobie wady i zalety każdej z nich.

20:00 Postprodukcja. Omówienie zdjęć uczestników.
Ostatnia godzina spotkania to proces wywołania zdjęcia. Całość pokażę na kilku wybranych zdjęciach, postprodukcja zostanie wykonana w najnowszej wersji Adobe Lightroom Classic. Kurs finiszujemy omówieniem zdjęć nadesłanych wcześniej przez uczestników i odpowiedziami na pytania uczestników.

21:00 zakończenie transmisji, rozłączenie

SUMA: 6 godz. bez podłączania i przerwy

Sposób prowadzenia zajęć


Zajęcia mają formę wykładu teoretycznego, opartego na dużej liczbie przykładów. Po każdej z 6 części webinaru, przewidziany jest czas na odpowiedzi na pytania dotyczące poruszonych zagadnień. Odpowiedzi udzielane są na forum całej grupy. 

Ten webinar
jest dla Ciebie!

Webinar jest przeznaczony dla wszystkich fotografujących, którzy nie mogą się oprzeć pięknu krajobrazu i to zmusza ich to zatrzymania się i naciśnięcia spustu migawki. Webinar będzie bardzo dobrą okazją do poprawienia swoich umiejętności w zakresie fotografowania w różnych warunkach klimatycznych i pogodowych. Nie ważne jakiej marki aparatem fotografujesz! Webinar jest przeznaczony dla użytkowników wszystkich systemów (Nikon, Canon, Sony, Olympus, Pentax i innych). Ta wiedza jest uniwersalna i przyda się każdemu fotografującemu. Wszystkie przykłady prezentujemy jednak na Nikonach.

Każdy uczestnik
powinien mieć:

 • połączenie z internetem,
 • komputer do oglądania transmisji (zalecane połączenia przewodowe), 
 • aparat, obiektyw, karta pamięci, naładowany akumulator,
 • notatnik i długopis.

Co może się przydać?

 • Ze względu na specyficzny wygląd niektórych zdjęć, wskazane jest oglądanie tego na dobrym monitorze.
 • Chętni mogą równolegle z prowadzącym konfigurować swój sprzęt, robić postprodukcję -  ale to jest tylko opcja.

Wspomnienia

Wyjątkowa edycja!

Dlaczego? Wyjątkowa pora roku - wiosna lub jesień, zacna grupa uczestnków i wyjątkowe widoki.

Zobacz relacje z zajęć

Webinar jest prowadzony na żywo w komunikatorze ZOOM

 

Dostępne terminy

Webinar

link podamy w zaproszeniu
26 - 27 czerwca 2024 (środa - czwartek)
Tylko 1 dzień!

Dla wszystkich, którzy zapiszą się odpowiednio wcześniej – specjalna cena First Minute! Oferta dotyczy niniejszych warsztatów, kupowanych z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Warto się zatem pośpieszyć i zamówić już dziś!

Ostatni dzień promocji

455,00 pln 395,00 pln