Fotografowanie tokujących ptaków wodnych – Kostrzyn nad Odrą, 15-17 kwietnia 2011

To był balet! Budząca się do życia przyroda w urodzie swego odwiecznego wiosennego uniesienia nie może być obojętną. Pośród magicznej aury delikatnej mgiełki i bajecznych barw świtu tańczyły ptaki. Na wodzie z wielką gracją czyniły to perkozy dwuczube, wśród zarośli przemykały niezwykle barwne zauszniki, tańcem urzekały gągoły, krakwy, czernice i cyranki. Zaś na rozległych podmokłych łąkach posilały się bociany białe, niosąc co jakiś czas budulec na zakładane właśnie gniazdo. Tyle niezwykle pięknych i barwnych stworzeń uwiecznili na swych zdjęciach Uczestnicy Akademii Nikona.

fot. Maciej Twardowski

Już pierwszego dnia dane było poczuć przedsmak nadchodzącej przygody wtopienia się w świat przyrody. Ponętne widoki motywowały do wysiłku oswojenia niełatwej sztuki specyficznych podchodów do dzikich ptaków.

fot. Krzysztof Duklas

Bogatsi o zebrane w przeddzień doświadczenia „bycia kępą glonów” Uczestnicy ruszyli w pięknych barwach świtu na łowy. Jedna grupa czyniła to z poziomu lustra wody druga bieżąc przez podmokłe łąki łowiła ptaki brodzące. Choć początkowo nie było łatwo oswoić pływającą platformę szybko zbierane doświadczenia pozwoliły przynieść efektowny plon będący marzeniem wielu wrażliwych na urodę świata przyrody fotografów. Obecne w tym czasie ptaki to w większości przypadków migranci, zmierzający dalej na północ, do swych lęgowisk. Po drodze trwa zawiązywanie się par, zwane tokowaniem, jedno z najbardziej widowiskowych spektakli w przyrodzie. Każdy gatunek czyni to na swój sposób. Uwieczniając to na swych kartach pamięci Uczestnicy mieli przyjemność choć przez chwilę doświadczyć owego mistycznego tańca natury. Miło było na to patrzeć!

fot. Dariusz Świerczewski

fot. Jan Tomaszewski

fot. Jan Tomaszewski

fot. Dariusz Świerczewski

fot. Krzysztof Rutkowski

fot. Krzysztof Duklas

fot. Maciej Twardowski

fot. Krzysztof Rutkowski

fot. Krzysztof Rutkowski

fot. Dariusz Świerczewski

fot. Dariusz Świerczewski

fot. Krzysztof Duklas

fot. Piotr Chara

Pozdrawiam i zapraszam na następne spektakle natury!

Piotr Chara

 
Grupa Akademii Nikona na Facebooku to miejsce dyskusji o szeroko rozumianej fotografii - wymiany informacji, porad natury technicznej, sprzętowej, opinii na temat umieszczanych tam zdjęć.
Zapraszamy!
Nasza grupa na Fb to miejsce do dyskusji o fotografii.
Komentarze

Jedna myśl nt. „Fotografowanie tokujących ptaków wodnych – Kostrzyn nad Odrą, 15-17 kwietnia 2011