Walka w naturze i walka o kadry – Namyślin, 31 stycznia – 2 lutego 2014

fot. Paweł Filleborn

fot. Paweł Filleborn

Wyczekiwana z niecierpliwością mroźna zima, której surowe oblicze warunkuje fotogeniczne sceny z życia drapieżnych ptaków, niespodziewanie zakończyła się po jedenastu dniach. Pierwsza edycja zajęć zimowych odbyła się jeszcze w czasie ich trwania, jednak tydzień później, na II edycji warunki pogodowe przypominały już wiosnę.

fot. Anna Trela - Boduszek

fot. Anna Trela – Boduszek

Była to zatem bardzo nietypowa i w fotograficznym sensie niewdzięczna zima. Szczęśliwie lokalizacja jednego z ukryć mieści się w miejscu wyjątkowo wysokiego zagęszczenia ptaków drapieżnych. Stąd udało się tam nie tylko ptaki spotkać ale uwiecznić piękne sceny i stworzyć estetycznie dopracowane obrazy.

fot. Lucjan Jakuczun

fot. Lucjan Jakuczun

fot. Marek Dytkowski

fot. Marek Dytkowski

fot. Paweł Filleborn

fot. Paweł Filleborn

Polecam myszołowa siedzącego na złamanej brzozie, wraz z nią tworzy piękny, kompozycyjnie zamknięty kadr.

fot. Marek Dytkowski

fot. Marek Dytkowski

fot. Lucjan Jakuczun

fot. Lucjan Jakuczun

fot. Paweł Filleborn

fot. Paweł Filleborn

Przejawy wiosny miały też swoje ciekawe strony. Dzięki nim, niektórym uczestnikom udało się podczas sesji objazdowej ująć kilka intrygujących scenek z życia ptaków wodnych, jak np. toki łabędzi krzykliwych.

fot. Marek Dytkowski

fot. Marek Dytkowski

fot. Julian Boduszek

fot. Julian Boduszek

Wyjątkowo cierpliwi zostali dzień dłużej, by zwiększyć szanse na udane kadry (to bonus od prowadzącego „na specjalne okazje” ;-). I udało się! Powstały dynamiczne, pełne ekspresji kadry, w tym te najbardziej wyczekiwane – obrazujące walkę ptaków drapieżnych!

fot. Paweł Filleborn

fot. Paweł Filleborn

fot. Lucjan Jakuczun

fot. Lucjan Jakuczun

Dzięki wytrwałości i autentycznej pasji Uczestników II edycji zajęć zimowych z przyjemnością mogę zaprosić Czytelników do obejrzenia poniższej galerii.

Pozdrawiam serdecznie Piotr Chara

 
Grupa Akademii Nikona na Facebooku to miejsce dyskusji o szeroko rozumianej fotografii - wymiany informacji, porad natury technicznej, sprzętowej, opinii na temat umieszczanych tam zdjęć.
Zapraszamy!
Nasza grupa na Fb to miejsce do dyskusji o fotografii.
Komentarze

3 myśli nt. „Walka w naturze i walka o kadry – Namyślin, 31 stycznia – 2 lutego 2014

 1. Chociaż pogoda i ptaki niezbyt dopisały, warsztaty fotografii przyrodniczej Akademii Nikona z Piotrem Charą były i tak bardzo udane. Piotr stwarza niezwykle miłą i serdeczną atmosferę, która rekompensuje kaprysy natury i wpadki fotograficzne. Jeśli nawet wydaje się, że nie udało się zrobić ani jednej dobrej fotki, Piotr zawsze znajdzie przynajmniej jedną, o której powie: „fotka miodzik, o takiej marzyłem”. I już ci lepiej. Piotr jest pasjonatem przyrody i jej podglądania, i potrafi tą pasją zarazić innych. A przy tym, dyskusje z Piotrem na tematy przyrody i fotografowania są profesjonalne i kształcące.

  Warto uczestniczyć w warsztatach z Piotrem.

  Lucjan Jakuczun

  • Jak zwykle, już tylko spotkanie z Piotrem i jego opowieści z pasją są przygodą samą w sobie.Oczekiwanie na pojawienie się ptaków jest emocjonujące a każdy udany kadr wynagradza te godziny spędzone w czatowni.Niezapomniana była opowieść Piotra o gęsiach,w oczach zakręciły się łzy na wieść o bestialskim,bezmyślnym strzelaniu do nich przez tzw.myśliwych.Jak widać według naszego prawa nie tylko wśród ludzi są równi i równiejsi ale wśród zwierząt także.Za znęcanie się nad psem może delikwent zaleźć się za kratkami (i zdecydowanie powinien) ale dlaczego można mordować np.gęsi i to bez żadnych ograniczeń-jakiś głupek chwalił się w swoim blogu ,że właśnie dzisiaj zastrzelił ich 280!
   Polecam każdemu miłośnikowi przyrody warsztaty organizowane z Piotrem,zawodowiec z prawdziwą pasją i miłością do zwierząt a do tego znakomity fotograf i znawca tej sztuki.

 2. Marek – świetne zdjęcia! Jak z podręcznika! Pozdrawiam wszystkich zapaleńców. Jesteście jak z Wielkiego Roku! Chyba znów zacznę jeździć na ryby 🙂