Letnie fotografowanie
ptaków wodnych
na żerowiskach

Piotr Chara
Wykładowca

Piotr Chara

Czas trwania:2 i 1/2 dnia
Grupa: 6 osób

Wprowadzenie i cel

Warsztaty fotografii przyrodniczej w Akademii Nikona mają za zadanie wprowadzić Uczestnika w specyfikę fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Podczas zajęć prezentowane są metody umożliwiające dotarcie do płochliwych zwierząt oraz analizowany jest rozległy temat zależności decydujących o udanej kompozycji kadru. Warsztaty składają się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

Pierwsza obejmuje wprowadzenie w istotę sztuki fotografii przyrodniczej oraz towarzyszące jej aspekty techniczne. Część praktyczna, jako zależna od pory roku i warunków panujących w przyrodzie, jest zróżnicowana pod względem prezentowanych metod, jak i czasu trwania: od jednego do kilku dni. Odbywa się w trudnych warunkach terenowych, gdzie pod okiem Wykładowcy Uczestnik poznaje techniki fotografowania właściwe dla panujących warunków siedliskowych.

Dla kogo?

Zapraszamy osoby zainteresowane fotografią jako środkiem wyrazu, wrażliwe na urodę otaczającego świata, lubiące spędzać czas na łonie natury. Wymagane umiejętności: posługiwanie się lustrzanką. Wymagania sprzętowe: lustrzanka, obiektyw o ogniskowej min. 300 mm; akcesoria dodatkowe: karimata, krzesełko, statyw, latarka czołowa (czołówka).

Praktyka

W trakcie zajęć terenowych Uczestnik będzie mógł w praktyce skorzystać doświadczenia prowadzącego w tej wymagającej dziedzinie fotografii. Uczestnik pozna metody i sprzęt pomocniczy. Fotografowanie odbywa się w miejscach monitorowanych przez prowadzącego i przez niego wybranych pod kątem wartości fotograficznej. Metody fotografowania są zmienne w ciągu roku, poniżej krótka charakterystyka każdej z nich.

1. Około dwu-trzygodzinne sesje o świcie i zmierzchu. Podczas tych zajęć wykorzystywane są dwie metody fotografowania. Zasadniczą jest zasiadka, w wygodnej pozycji siedzącej, wewnątrz specjalnie skonstruowanej dużej, czteroosobowej czatowni pływającej. W czasie fotografowania  jest ona przycumowana do wielkopowierzchniowej pływającej wyspy. Jej konstrukcja zapewnia ptakom bezpieczeństwo stąd niespotykane zagęszczenia ornitofauny. Zachodzą tu niezwykle interesujące zjawiska przyrodnicze: tańce godowe, karmienia zalotne, karmienia podlotów, nauka polowania, interakcje wewnątrz-, jak i międzygatunkowe itp. Na sesję należy zabrać statyw i głowicę video (głowice kulowe nie nadają się do pracy z teleobiektywami). Warto zabrać wężyk spustowy, lornetkę, atlas ptaków.

2. Drugą metodą fotografowania podczas zajęć wiosennych i letnich jest zasiadka w pozycji leżącej. Miejscem fotografowania jest obfitujący w potencjalnie atrakcyjne kadry fragment nabrzeża. 

inset-tips

Wskazówka

Cechą szczególną fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku jest wysokie ryzyko fotograficznego niepowodzenia, należy się z tym liczyć i traktować je jako element całej przygody (niezbędny by zrozumieć jej pełnię ;-)! 

Fotograf w tym czasie będzie ubrany w skafander do nurkowania (zapewnia prowadzący), który pozwoli dotrzeć w atrakcyjne miejsca na pograniczu wody i lądu oraz - w zapewniający kamuflaż - strój snajpera (zapewnia prowadzący) Podczas tej sesji sprzęt zamocowany jest na groundpadzie z głowicą video (zapewnia prowadzący). 

Program
zajęć

Teoria i praktyka

Program zajęć letnich obejmuje trzy sesje fotograficzne, dwie poranne i jedną wieczorną. Uczestnik dwukrotnie zasiada (wygodnie) w pływającej czatowni i raz fotografuje (mniej wygodnie) w pozycji leżącej, na fragmencie odwiedzanego przez ptaki nabrzeża. Pomiędzy sesjami jest czas na zajęcia teoretyczne, obróbkę zdjęć, „rozmowy przy kawie” tudzież odpoczynek.

Dzień pierwszy

     do 16:00 – Przyjazd
15:00-19:30

  • Wprowadzenie teoretyczne do zajęć.
  • Przegląd sprzętu, podział magazynku, konsultacje techniczne.
  • Wizyta w terenie, poznanie miejsc, warunków i technik fotografowania. Uczestnicy wcześniej zaznajomieni z charakterem zajęć mogą obdyć swą pierwszą sesję fotograficzną, wybraną przez siebie metodą (jedną z trzech dostępnych).

 Dzień drugi

  5:30-08:30 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
  9:00-09:30 – Śniadanie
10:30-14:00 – Sjesta
14:00-15:30 – Wykłady „przy kawie” obejmujące zagadnienia:

  • definicja, zakres oraz istota fotografii zwanej „przyrodniczą”,
  • prawo i etyka fotografa przyrody,
  • metody poszukiwań motywu, pomocny sprzęt,
  • metody fotografii w zależności od siedlisk i wybranego motywu.
  • pływanie, podchody, karmnik itp.,
  • dobór sprzętu fotograficznego, możliwości i ich wpływ na ostateczny kształt fotografii (w tym fotografowanie obiektywem szerokokątnym),
  • sztuka komponowania obrazu (głębia ostrości, kojarzenie barw, kompozycja, perspektywa) na przykładowych fotografiach wraz z omówieniem technicznych stron ich wykonania (metoda, warunki, sprzęt).

15:30-16:00 – Obiadokolacja
17:00-19:00 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.

Dzień trzeci

  5:30-09:30 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
  8:30-09:00 – Śniadanie
  9:30-10:00 – Wręczenie dyplomów, wyjazd uczestników

Uwaga!

Przeprowadzenie zajęć jest uzależnione od aktualnie panujących warunków przyrodniczych. Silne odchylenia klimatyczne lub hydrologiczne od wcześniej zakładanej normy (np. silny spadek lub wzrost temperatur, brak wiosennego wylewu wód, letnie powodzie itp.) mogą znacznie zredukować efektywność zajęć. W takich przypadkach jeśli ryzyko fotograficznego niepowodzenia będzie zbyt duże (o czym decyduje prowadzący) zastrzegamy sobie możliwość odwołania zajęć.

Zwracamy uwagę, że cena szkolenia nie zawiera noclegu. Jeśli chcesz nocować w miejscu, gdzie odbędą się warsztaty, zapraszamy do kontaktu z hotelem pod nr telefonu: +48509821241, Reczyce 3, 74-407 Boleszkowice.

Przygotuj się

Przygotuj się do warsztatów oglądając video wywiad z Piotrem Charą. Jak się ubrać, jaki sprzęt zabrać i w jaki sposób podchodzić zwierzęta, aby uzyskać dobre światło - czytaj artykuły: Wiosenny oraz jesienny dzień z życia fotografa przyrody. Dowiedz się, co fotograf przyrody robi na wakacjach: odkrywanie mikroświatów.

Noclegi

Zwracamy uwagę, że cena szkolenia nie zawiera noclegu. Jeśli chcesz nocować w miejscu, gdzie odbędą się warsztaty, zapraszamy do kontaktu z agroturystyką Walcownia.

 

Wspomnienia

„Siedem metrów
od raju”. 

Zajęcia, które miały tu miejsce w maju i czerwcu br. trudno nazwać tylko fotograficznymi. To była lekcja pokory, piękna oraz … niezwykle emocjonującej czynnej ochrony przyrody (kilku Uczestników wzięło aktywny udział, np. wchodząc o świcie do wody by uratować wyziębione pisklęta).

Zobacz relacje z zajęć

Bezpieczeństwo

W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo bardzo prosimy o postępowanie zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

  • Przestrzegajcie zasady, że w pomieszczeniu może przebywać liczba osób, określona przez Akademię na stronach szkoleń.
  • Zachowujcie bezpieczną odległość od wykładowców oraz pozostałych uczestników (1,5-2 metra).
  • W trakcie szkolenia pozostawajcie w miejscu wyznaczonym przez Akademię i nie opuszczajcie go bez ważnego powodu.
  • Po wejściu do Akademii Nikona, niezwłocznie zdezynfekujcie ręce udostępnionym płynem.
  • Regularnie i dokładnie myjcie ręce: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Odpowiednie środki (w dozownikach) oraz miejsca, w których możecie umyć ręce zostaną Wam udostępnione.  
  • Podczas szkolenia zalecane jest noszenie masek ochronnych, niedotykanie dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania.
  • Podczas używania aparatów fotograficznych konieczne jest założenie rękawiczek.

Zespół Akademii Nikona

Dostępne terminy

Boleszkowice

WALCOWNIA NAD MYŚLĄ
7 - 9 czerwca 2024 (piątek - niedziela)
2190,00 pln