Zimowe fotografowanie
zwierząt drapieżnych

Paweł Chara
Wykładowca

Paweł Chara

Czas trwania:2 i 1/2 dnia
Grupa: 3–4 osób
Dostępny wkrótce

Oko w oko z kwintesencją dzikości. Naucz się z nami podglądać i fotografować dziką przyrodę! Dowiedz się, jak dotrzeć do płochliwych zwierząt, i poznaj zasady prawidłowej kompozycji zdjęcia przyrodniczego.

Wprowadzenie i cel

Warsztaty fotografii przyrodniczej w Akademii Nikona mają za zadanie wprowadzić uczestnika w specyfikę fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas zajęć prezentowane są metody umożliwiające dotarcie do płochliwych zwierząt oraz analizowany jest rozległy temat zależności decydujących o udanej kompozycji kadru.

Dla kogo?

Osoby zainteresowane fotografią jako środkiem wyrazu, wrażliwe na urodę otaczającego świata, lubiące spędzać czas na łonie natury. Wymagane umiejętności: posługiwanie się lustrzanką. Wymagania sprzętowe: lustrzanka, obiektyw o ogniskowej min. 250 mm, statyw (najlepiej z głowicą wideo), warto też mieć wężyk spustowy lub pilota. Pozostałe zaplecze techniczne: krzesełko turystyczne z oparciem, termos.

Program
zajęć

Teoria i praktyka

Część teoretyczna obejmuje wprowadzenie w istotę sztuki fotografii przyrodniczej oraz towarzyszące jej aspekty techniczne. Część praktyczna, jako zależna od warunków panujących w przyrodzie, jest zróżnicowana pod względem prezentowanych metod, jak i czasu trwania: od jednego do kilku dni. Odbywa się w trudnych warunkach terenowych, gdzie pod okiem instruktora uczestnik poznaje techniki fotografowania właściwe dla panujących warunków siedliskowych.

Dzień pierwszy

     do 16:00 – Przyjazd
16:30-17:00 – Obiadokolacja (oferta Orla Chata)
17:00-19:00 – Dyskusja, wrażenia, komentarze

Dzień drugi

  6:00-15:00 – Fotografowanie z przygotowanego ukrycia
16:30-17:00 – Obiadokolacja (oferta Orla Chata)
17:00-19:00 – Dyskusja, wrażenia, komentarze

Dzień trzeci

  6:00-12:00 – Fotografowanie z przygotowanego ukrycia
12:30-14:30 – Praca w programie Capture NX2 na fotografiach wykonanych przez Uczestników.
14:30-15:00 – Obiad (oferta Orla Chata)
15:00 – Wręczenie dyplomów, pożegnanie

inset-important-info

Uwaga!

Uczestnictwo w warsztatach zimowych wymaga posiadania kilku warstw bardzo ciepłej odzieży (wierzchniej – najlepiej puchowej), bardzo ciepłego obuwia oraz ciepłego śpiwora (używanego podczas fotografowania z zasiadki). Fotografowanie będzie przyjemne tylko wtedy, gdy uczestnik zadba o komfort termiczny! Fotografowanie odbywa się w parach, minimum dwie osoby fotografują obok siebie. Ze względu na czynniki natury fizjologicznej w jednym ukryciu fotografować mogą osoby tej samej płci.

Przeprowadzenie zajęć jest uzależnione od aktualnie panujących warunków przyrodniczych. Silne odchylenia klimatyczne lub hydrologiczne od wcześniej zakładanej normy (np. silny spadek lub wzrost temperatur, wylew wód, powódź itp.) mogą znacznie zredukować efektywność zajęć. W takich przypadkach jeśli ryzyko fotograficznego niepowodzenia będzie zbyt duże (o czym decyduje prowadzący) zastrzegamy sobie możliwość odwołania zajęć lub przeprowadzenia "opcji awaryjnej", np. zmianę terminu zajęć.

Zagadnienie teoretyczne
poruszane codziennie wieczorem:

 • istota fotografii zwanej „przyrodniczą”, prawo i etyka fotografa przyrody,
 • metody poszukiwań motywu, pomocny sprzęt,
 • metody fotografii w zależności od siedlisk i wybranego motywu,
 • sztuka kamuflażu: ukrycia, pływanie, podchody, karmnik, pojnik, wabienie itp.,
 • dobór sprzętu fotograficznego, możliwości i ich wpływ na ostateczny kształt fotografii (w tym fotografowanie obiektywem szerokokątnym),
 • sztuka komponowania obrazu (głębia ostrości, kojarzenie barw, kompozycja, perspektywa) na przykładowych fotografiach wraz z omówieniem technicznych stron ich wykonania (metoda, warunki, sprzęt),
 • omówienie zasad fotografowania ptaków drapieżnych,
 • przygotowanie odzieży, sprzętu i morale ;-)
 • inne porady.

Jak się ubrać, jaki sprzęt zabrać i w jaki sposób podchodzić zwierzęta, aby uzyskać dobre światło – Przygotuj się do warsztatów czytając artykuł: Zimowy dzień z życia fotografa przyrody.

4 + 1 
Szkolenia na piątkę!

Teraz możesz rozwijć się fotograficznie w nowym stylu. Ponieważ bardzo nam zależy na ochronie naszych Uczestników przed wszelkimi zagrożeniami - również tymi w koronie - wprowadziliśmy ekskluzywny system kursów fotograficznych w trybie 4 + 1. Czterech uczniów plus wykładowca, to forma nauki, bliska szkoleniu indywidualnemu. Tyle samo godzin szkolenia, przy mniejszej liczbie osób, to:

 • więcej ćwiczeń,
 • więcej pytań i odpowiedzi,
 • konsultacje indywidualne,
 • więcej czasu dla Ciebie,
 • a także możliwość testowania naszego sprzętu!

W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo bardzo prosimy o postępowanie zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • Przestrzegajcie zasady, że w pomieszczeniu może przebywać liczba osób, określona przez Akademię na stronach szkoleń.
 • Zachowujcie bezpieczną odległość od wykładowców oraz pozostałych uczestników (1,5-2 metra).
 • W trakcie szkolenia pozostawajcie w miejscu wyznaczonym przez Akademię i nie opuszczajcie go bez ważnego powodu.
 • Po wejściu do Akademii Nikona, niezwłocznie zdezynfekujcie ręce udostępnionym płynem.
 • Regularnie i dokładnie myjcie ręce: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Odpowiednie środki (w dozownikach) oraz miejsca, w których możecie umyć ręce zostaną Wam udostępnione.  
 • Podczas szkolenia zalecane jest noszenie masek ochronnych.
 • Zalecane jest niedotykanie dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania.
 • Podczas używania aparatów fotograficznych konieczne jest założenie rękawiczek.

Zespół Akademii Nikona

Wspomnienia

Fotografia dzikiej przyrody

Magiczny czas, niezapomniane chwile, ekscytujące przeżycia.

Zobacz relacje z zajęć

Nocleg i wyżywienie

Zwracamy uwagę, że cena szkolenia nie zawiera noclegu i wyżywienia. Można je wykupić/rozliczyć prywatnie. 

 

Planowane terminy

Zima 2024

Termin uzależniony od odpowiednich warunków pogodowych
2590,00 pln
Daj znać