„Pasja fotografowania to poszukiwanie wewnętrznych światów, które wyrażam w swoich fotografiach. Przez kolejne lata starałem się uchwycić coś, co nie jest widoczne gołym okiem. Poszukuję najgłębszych zakamarków, do których nie docierają często ludzkie zmysły”.
Paweł Chara – fotografik w podróży. Obieżyświat z aparatem, chodzący własnymi ścieżkami. Droga jest dla niego celem, a jej obrazowanie pasją i zawodem. Urodzony w 1978 r., pochodzi z Dębna. Podróżował po Azji i Europie.W czasie wędrówki odnajduje miejsca, których nie ma na turystycznych mapach. W plecaku dźwiga ubrania na kilka pór roku, namiot i przede wszystkim sprzęt fotograficzny. Wkracza w świat tubylców, mieszka z nimi, poluje, pracuje i świętuje. Jego fotografie są intymne, nieinwazyjne. Podczas siedmiomiesięcznej samotnej wyprawy po Indiach i Nepalu pokonał 20 tys. km. Swoją przygodę z fotografią zaczął w szkole średniej. Pasję tworzenia obudziła w nim sama natura. Jest miłośnikiem przyrody a zwłaszcza ptaków, organizatorem eskapad fotograficznych na bagna o wschodzie słońca.
Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 2002. Jego zdjęcia z wypraw podróżniczych oraz zbiory fotografii przyrodniczej prezentowane były na kilkudziesięciu autorskich wystawach w kraju i zagranicą. Publikowano je w prasie (m.in. „Poznaj Świat”, „Gazecie Wyborczej”), książkach, kalendarzach oraz albumach (m.in. „Lasy Polski”, „Zwierzęta Polski”, „Głosy ptaków”). Paweł jest laureatem licznych konkursów. Pracuje jako wykładowca oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich.
Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. „Przemijanie”, w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). Od 2008 roku pracuje nad wieloletnim projektem „Chiny – kultura, sztuka, filozofia życia”. Stały współpracownik „China National Geographic” oraz „Poznaj Świat”. W latach 2012-2014 Paweł prowadził projekt poświęcony jednemu z najwybitniejszych dramatopisarzy – Sławomirowi Mrożkowi. Mieszkał z mistrzem w Nicei. Z zebranych materiałów powstała książka, wystawa oraz film, pod wspólnym tytułem "Mrożek, życie warte jest życia".
Profil fotografa na Facebooku @pawelcharaphotographer