Anita Andrzejewska

W wypadku takich prac obraz świata uzyskuje rangę rzeczywistości autonomicznej, nawet jeśli jest to bezpośrednie odwzorowanie fizycznej przestrzeni.

 

Absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie i antycznym mieście Jazd. Od 1997 roku należy do grona Związku Polskich Artystów Fotografików. Członkini stowarzyszenia twórczego "Grupa 13". Tworzy czarno-białą fotografię artystyczną.

Fotograf miesiąca

Jej zdjęcia są niezwykłymi obrazami otaczającej nas rzeczywistości. Tak pisze o nich Adam Sobota w katalogu wystawy “Miejsca”:

“[...] W wypadku takich prac obraz świata uzyskuje rangę rzeczywistości autonomicznej, nawet jeśli jest to bezpośrednie odwzorowanie fizycznej przestrzeni. [...] Autorka posługuje się fotografią czarno-białą, w której modyfikuje skalę tonów tak, że na obrazach dominują ciemne szarości, zawierające jednak wiele odcieni i rozpoznawalnych szczegółów. Z kolei najjaśniejsze partie obrazów często zostają tam wyraźnie wyodrębnione i kontrastują z ciemnoszarym tłem. Taki kontrast stwarza wysublimowane formalne napięcia i dynamizuje przedstawienia, co jest o tyle istotne, że są one skadrowane z wyraźnym podkreśleniem symetrii. [...] ”

Artystka brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jej prace obejrzeć można było m.in. w: Berlinie, Frankfurcie, Bremen, Bratysławie, Atenach, Niort, Lille, Budapeszcie, Teheranie, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Cieszynie.

 


 

Prowadzone
zajęcia