Kurs fotografii
dla stomatologów

Paweł Duma
Wykładowca

Paweł Duma

Czas trwania:8 godzin
Grupa: 4–12 osób
Dostępny wkrótce

Kurs na indywidualne zamówienie prowadzony w gabinecie u klienta. Szkolenie, na którym poznasz zasady i techniki fotografii dentystycznej. Nauczysz się sprawnie wykonywać zdjęcia wysokiej jakości, obrabiać je, tworzyć dokumentację, przygotowywać wydruki i prezentacje.

Wprowadzenie i cel

W dzisiejszych czasach stosowanie fotografii w praktykach medycznych nie jest czymś niezwykłym. To przede wszystkim pomoc w codziennej praktyce lekarskiej, ale też obowiązek wynikający z przepisów prawa. Takim zdjęciom stawiamy proste wymagania: mają być wyraźne, wysokiej jakości i jednoznacznie ilustrować temat.

Celem tego kursu jest przekazanie niezbędnej wiedzy dotyczącej zasad i sposobów wykonania wysokiej jakość zdjęć, które złożą się na profesjonalną dokumentację pacjenta i poszczególnych przypadków. Zdjęcia znajdą zastosowanie jako rejestracja przebiegu leczenia, wykorzystamy je w komunikacji z samym pacjentem, jak i pracownią protetyczną. Wysokiej jakości zdjęcia pomogą przy diagnostyce i znajdą zastosowanie w pracach naukowych. Będą nieocenionym dowodem, gdyby doszło do procedur reklamacyjnych.

Dla kogo?

Kurs przeznaczony jest dla lekarzy, techników i osób bezpośrednio
związanych z obsługą pacjenta (personel gabinetu/kliniki). Program uwzględnia zarówno potrzeby osób, które nie miały kontaktu z fotografią (sprzętem fotograficznym) jak i tych, którzy pragną uporządkować i uzupełnić swoją wiedzę. Na kursie uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać już posiadany sprzęt, ale też zostaną podane kompletne rozwiązania oparte na systemie Nikona – jest możliwość sprawdzenia różnego sprzętu (tańszego i z najwyższej półki). W czasie zajęć przeznaczony jest czas na indywidualne pytania i konsultacje dotyczące problemów, z jakimi uczestnicy spotykali się w dotychczasowej praktyce.

Zajęcia oprócz niezbędnej teorii mają charakter praktyczny. Każdy uczestnik będzie mógł wypróbować w praktyce zdobytą wiedzę. Wysokiej jakości fotografia to lepsza jakość w relacji z pacjentem, ale też możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy oraz obrazowanie przypadków podczas sympozjów, konferencji czy przy pisaniu prac naukowych. Dysponując dużą ilością czasu i cierpliwością, można to wszystko opanować samemu. Jednak udział w zajęciach praktycznych to co najmniej dziesięciokrotne przyspieszenie nauki. Kontaktu z żywym wykładowcą nie zastąpi nawet najlepszy kurs internetowy.

Program
zajęć

Teoria i praktyka 9:00-17:00

 • dobór aparatu (kompakt czy lustrzanka), konfiguracja zestawu
 • dobór oświetlenia i jego ustawienie
 • jak zadbać o ostrość i wierność oddania barw
 • transfer zdjęć, postprodukcja, archiwizacja
 • fotografowanie elementów protetycznych, modeli, wycisków (ministudio)
 • fotografowanie samodzielne i z asystą
 • akcesoria (kontrastory, lustra, odciągacze/rozwieracze)
 • zdjęcia portretowe; zdjęcia zewnątrzustne i wewnątrzustne
 • organizacja pracy w gabinecie
 • jakie zdjęcia należy wykonać (lista ujęć)
 • aparat jako narzędzie stacjonarne i mobilne
 • fotografia w systemie elektronicznej dokumentacji medycznej
 • wykorzystanie zdjęć z dokumentacji medycznej (etat, praktyka własna)
 • sprzęt do postprodukcji i archiwizacji, monitor, zarządzanie barwą
 • tworzenie prezentacji i sposób jej pokazywania
inset-tips

Informacje dla uczestników

Każdy Uczestnik przynosi na zajęcia komputer z niezbędnym oprogramowaniem: Adobe Bridge; Adobe Lightroom lub Capture One. Uczestnicy pracują na własnym sprzęcie fotograficznym oraz mają do niewyłącznej dyspozycji zawartość magazynku szkoleniowego, w tym przygotowane na potrzeby tego szkolenia zestawy. Warto mieć własne karty pamięci (typ: SD), aby móc zabrać ze sobą zdjęcia wykonane w czasie warsztatu.

Co po kursie

Zapraszamy na pozostałe kursy i warsztaty w Akademii Nikona. Fotografia jako hobby na pewno pomoże doskonalić swoje umiejętności w pracy zawodowej, ale przede wszystkim może stanowić doskonałą odskocznię od codziennych obowiązków i stanie się sposobem na spędzanie wolnego czasu.


Podobało mi się :)

#wszystko #było bardzo fachowo #wszystko co mnie interesowało zostało wytłumaczone w sposób zrozumiały #dobre przygotowanie, miła atmosfera, profesjonalne podejście do tematu warsztatu  #uzupełniłem braki w wiedzy  #ciekawe, dużo praktyki  #było przeprowadzone profesjonalnie #było bogato w wiedzę merytoryczną i praktyczną #dobrze prowadzona część praktyczna #przekazane bardzo praktyczne wiadomości #przedstawiono rozwiązanie wielu problemów #ćwiczenia praktyczne z różnymi akcesoriami  #wyczerpało temat w znacznym stopniu #szkolenie spełniło moje oczekiwania, ponieważ poruszono wiele tematów, o których bym sama nie pomyślała #przedstawiono rozwiązania wielu problemów